این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کالای خواب و حوله اواریا کاملا محفوظ می باشد

فروشگاه اینترنتی کالای خواب و حوله اواریا

تفاوت بالش طبی با بالش معمولی چیست؟

تفاوت بالش طبی با بالش معمولی چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/06/15 0 نظر

خواب راحت تنها انرژی مورد نیاز انسان برای فعالیت های روزانه را فراهم نمی کند ، بلکه روی سلامتی جسمی و روحی او نیز تاثیر گذار است . یکی از عوامل خواب راحت ،  بالش زیر سر شماست . استفاده از بالش نامناسب می تواند مشکلات مختلفی مانند حس ناخوشایند خستگی پس از بیدار شدن را برای شما به وجود آورد . بالش طبی راه حلی است که می تواند خواب آرامی برای شما فراهم کند و شما را از دردسرها و مشکلات بالش های غیراستاندارد نجات دهد.

در ساخت بالش طبی نکته هایی در نظر گرفته شده تا آناتومی بدن انسان در درست ترین حالت خود قرار گیرد . بدین ترتیب از بلند یا کوتاه بودن غیر معمول ،سفت یا نرم بودن بیش از حد و اندازه و فرم نامناسب آن جلوگیری شده است . بالش های طبی انواع مختلفی دارد که هر کسی می تواند نوع متناسب ساختار بدن خود را تهیه و استفاده کند .

با ما در نگاهی به تفاوت بالش های طبی با بالش های معمولی همراه باشید . 

بالش معمولی چیست؟

بالش معمولی را سال‌ها است که همه ما استفاده می‌کنیم. داخل بالش معمولی از پر، پنبه، پشم یا انواع مختلفی از الیاف طبیعی و مصنوعی پر شده است. هرکدام از ما با نوع خاصی از بالش معمولی راحت هستیم. یکی بالش نرم و کوتاه دوست دارد و دیگری بالش سفت و بلند می‌پسندد. اما نکته‌ای که باید در اینجا مورد توجه قرار گیرد آن است که همه بخش‌های این بالش‌ها یکدست و یکسان نیستند.
بعضی از قسمت‌های بالش‌های معمولی خالی‌تر و برخی بخش‌های آن پرتر است. در کل می‌توان گفت بافت بالش معمولی یکنواخت نیست و هر قسمت آن کیفیت متفاوتی از قسمت دیگر دارد.


بالش طبی چیست؟

بالش‌های طبی از نظر ظاهری و مواد داخلی با بالش‌های معمولی متفاوتند. همه بخش‌های یک بالش طبی شکلی یکنواخت دارد و آن شکل را در زیر سر انسان و زمان جابه‌جا شدن هم حفظ می‌کند. بالش‌های طبی در دو دسته ساخته می‌شوند. نوع اول آنها بالش ایرینگ یا بادی است که از باد پر می‌شود و رویه آن پارچه‌ای و مناسب بدن انسان است. گروه دوم بالش‌های طبی، بالش مموری فوم است. این نوع از بالش‌های هوشمند با فومی پر می‌شوند که کارکرد تخصصی دارد. 
بالش‌های طبی فرم چهارگوش ندارند. طراحی این بالش‌ها به‌صورتی است که زمان قرار گرفتن در زیر سر انسان، با بدن او بیشترین هماهنگی را ایجاد کند. 


 

تفاوت بالش طبی با بالش معمولی :

بالش‌های طبی با بالش‌های معمولی تفاوت‌های زیادی دارد.

* شکل ظاهری :
نخستین تفاوت این دو نوع بالش که در نگاه اول به چشم می‌آید، تفاوت ظاهری آنها است. بالش معمولی را همگان می‌شناسند و با شکل آن آشنا هستند. اما ممکن است برخی با شکل بالش‌های طبی آشنا نباشند. بالش‌های طبی شکلی کاملا مشخص دارند و فرم آنها با گذاشتن در زیر سر تغییر زیادی نمی‌کند. 

* متفاوت بودن شکل انواع بالش‌های طبی :
همه بالش‌های معمولی شبیه به هم هستند. اما از بهترین ویژگی‌های بالش طبی آن است که در شکل‌های گوناگون ساخته می‌شوند. بدین ترتیب افراد مختلف می‌توانند بالشی را تهیه کنند که بیشتری راحتی را برایشان ایجاد کند. همچنین برای افراد مختلف با ویژگی‌های متفاوت هم بالش‌های مختلفی طراحی شده تا بتواند راحتی همگان را فراهم کند. به‌عنوان نمونه بالش بارداری را می‌توان نام برد که برای خانم‌های باردار است و راحتی آنها را در زمان بارداری تامین می‌کند.

* کاربردهای متفاوت بالش طبی :
یکی دیگر از تفاوت‌های بالش طبی با بالش معمولی آن است که بالش‌های طبی در انواع مختلف، و با کاربردهای گوناگون طراحی شده‌اند. در کنار بالش‌های مختلفی که برای زیر سر ساخته شده، بالش‌های دیگری هم برای بخش‌های دیگر بدن طراحی شده است. 
این بالش‌ها مناسب افرادی هستند که مشکلاتی در زانو، کمر، گردن و روده‌ خود دارند. افرادی که مبتلا به واریس هستند هم می‌توانند از بالش‌های مخصوص به خود استفاده کنند. البته طراحان بالش‌های طبی خانم‌های باردار را هم از یاد نبرده‌اند و بالش‌هایی برای سه ماهه دوم و سوم بارداری آنها طراحی کرده‌‌اند. 
ویژگی‌های یک بالش طبی خوب:

* راحتی :
نخستین ویژگی بالش‌های طبی خوب، فراهم کردن راحتی شما است. بالش طبی هر بخشی از بدن باید بیشترین راحتی را برای آن قسمت بدن شما فراهم کند. بالش‌های زیر سر باید خوابی راحت برای شما فراهم کنند؛ بالش کمر باید درد کمر شما را تسکین دهد؛ بالش بارداری باید قرارگیری شکم و بدن زنان باردار را آسان‌تر کند و...

* فوم :
فوم به‌کاررفته در انواع بالش طبی باید متناسب با وضعیت بدنی شما باشد. برای مثال افرادی که دچار آسیب در بخش گردن خود شده‌اند، بهتر است از بالشی استفاده کنند که دارای فوم سفت باشد. فوم‌های سفت برای گردن های آسیب‌دیده بهتر از فوم‌های نرم هستند. البته برای بالش‌های زیر سر، در شرایط نرمال، بهتر است فومی را انتخاب کنید که برای شخص شما بیشترین راحتی را فراهم می‌کند.

* پشتیبانی :
کیفیت هر بالش طبی میزان پشتیبانی آن از بدن شما را مشخص می‌کند. بهترین بالش‌ها دارای برترین طراحی‌ها هستند و بخش‌های مختلف بدن مانند پا، کمر و گردن شما را بهتر پشتیبانی می‌کنند.

 

 

برتری‌های خوابیدن بر روی بالش طبی :

استفاده از بالش‌های طبی مزایای بسیاری برای بخش‌های مختلف بدن شما دارد که در ادامه به برخی از آنها پرداخته‌ایم.

 

1- سلامتی ستون مهره‌ها :
نخستین برتری گذاشتن سر بر روی بالش‌های طبی، حفاظت از ستون مهره‌های بدن شما است. قرارگیری بالش طبی در زیر سر، ستون مهره‌ها را در حالت درست خود قرار می‌دهد. در واقع این بالش‌ها از وارد شدن فشار به ستون مهره‌ها در قسمت گردن شما جلوگیری می‌کنند. 
 

2- پیشگیری از چروک پوست صورت :
زیبایی مسئله‌ای پراهمیت برای همه افراد است. یکی از عوارض بدخوابیدن و بالش‌های غیراستاندارد، چین‌خوردگی پوست صورت است. این مسئله در طولانی‌مدت چین‌وچروک پوست را زیاد می‌کند. فوم هوشمند به‌کاررفته در بالش‌های استاندارد طبی چین خوردن زیر پوست صورت و چین‌خوردگی پوست را به کمترین اندازه می‌رساند. 
 

3- بهبود کیفیت خواب :
یکی از عوامل مهم در بیدار شدن و سر حال بودن، خواب درست، عمیق و باکیفیت است. بسیاری اوقات عوامل مختلفی که یکی از آنها رختخواب نامناسب است، باعث اختلال در خواب می‌شود. نتیجه اختلال در خواب، بیدار شدن با حالتی شبیه به خستگی و کوفتگی است. بالش خوب طبی می‌تواند این مشکل را برطرف کند و خوابی باکیفیت و عمیق برای شما فراهم کند و علاوه بر این بالش های طبی قابلیت خنک کنندگی نیز دارند که به آنها بالش طبی خنک کننده نیز می گویند.
 

4- کاستن یا جلوگیری از پف چشم :
پف چشم بر اثر قرار گرفتن سر و چشم در سطحی پائین از بدن، و جمع شدن آب در دور پلک‌ها به وجود می‌آید. با قرارگیری سر در سطحی بالاتر از بدن، از بروز این پدیده جلوگیری می‌شود. در نتیجه خوابیدن روی بالش مناسب طبی از پف چشم نیز می‌تواند جلوگیری کند.
 

5- جلوگیری از خروپف :
تنفس نادرست و خروپف کردن بیش از آنکه برای خود فرد ناراحت‌کننده باشد، برای اطرافیان او آزاردهنده است. یکی از مهم‌ترین دلایل خروپف، قرارگیری بد سر بر روی بالش است. این مسئله راه تنفس فرد را می‌بندد و منجر به خروپف او می‌شود. بالش طبی زاویه درستی به سر و گردن می‌دهند. به همین دلیل راه تنفس باز می‌ماند و از خروپف فرد جلوگیری می‌شود.
 

6- افزایش گردن خون در بدن انسان :
بالش مناسب طبی به‌گونه‌ای زیر سر قرار می‌گیرد که سر نه خیلی بالاتر از بدن و نه خیلی پائین‌تر از آن قرار گیرد. به‌عبارتی، فرمی متناسب با آناتومی ستون مهره‌ها به بدن می‌دهد. همین گزینه باعث می‌شود تا گردش خون در بدن به‌صورت طبیعی ادامه پیدا کند.
 

7- پیشگیری از دردهای گردن و تسکین آن با استفاده از بالش طبی :
بسیاری از افراد در اثر فعالیت‌های روزمره و کار کردن در شرایط نادرست دچار درد گردن شده‌اند. بهره‌مندی از بالش‌های طبی می‌تواند پس از مدتی تاثیر خود را بر روی این افراد نشان دهد و از درد گردن آنها بکاهد. همچنین استفاده از این بالش‌های استاندارد نوعی پیشگیری برای همه کسانی است که شرایط مبتلا شدن به دردهای گردن را دارند. بالش‌های طبی همچنین ابزاری برای پیشگیری از آرتروز گردن به شمار می‌روند.
 

8- بهداشتی و ضدمیکروب بودن و جلوگیری از رشد قارچ و کپک :
بالش‌ها و رختخواب ما پر از میکروارگانیسم‌های زنده هستند که در بافت پر و پنبه زندگی می‌کنند. فوم‌های هوشمندی که در ساخت بالش طبی به کار می‌روند، بهداشتی و ضدمیکروب هستند. این موضوع باعث می‌شود تا امکان رشد میکروارگانیسم‌ها در آنها به کمترین اندازه ممکن برسد. البته رویه قابل شست‌وشوی بالش‌ها هم در این میان نقش مهمی بازی می‌کند. در نتیجۀ بهداشتی بودن بالش زیر سر شما، بسیاری از عوامل بیماری‌زا برای چشم، تنفس، آلرژی و آسم از شما دور می‌شود.
 

9- جلوگیری از احساس درد و ناراحتی در کتف و شانه‌‌ها:
از عوارض بدقرارگرفتن سر و گردن، احساس ناراحتی و دردهای خفیف تا شدید در شانه‌ها و کتف، و حتی در بازوها است. باز هم بالشی استاندارد می‌تواند به رفع این مشکل و پیشگیری از این دردها کمک کند.

 

 

10- پیشگیری از سردردهایی که دلیل آن بالش نامناسب است :
بسیاری از مردم پس از خواب سردردهایی را تجربه کرده‌اند که یکی از دلیل‌های آن بد قرار گرفتن سر در زمان خواب است. بالش نامناسب اصلی‌ترین دلیل سردردهای پس از خواب است. اگر سردرد شما در نتیجه بالش نامناسب باشد، راه درمان آن بسیار ساده است. با عوض کردن بالش زیر سرتان و جایگزین کردن آن با بالش طبی می‌توانید خود را از این درد نجات دهید.
 

11- جلوگیری از عرق کردن بیش از اندازه در حالت خواب :
فرم بالش طبی باعث گردش هوا در دوروبر سر و گردن می‌شود. این موضوع از عرق کردن بی‌رویه سروگردن شما در هنگام خواب جلوگیری می‌کند.
 

12- هماهنگی با سبک خواب شما :
یکی دیگر از برتری‌های بالش طبی، هماهنگ شدن با سبک خواب افراد است. بالش‌های طبی با فوم هوشمند پر شده‌اند. خاصیت این مواد هوشمند هماهنگ شدن با فرم بدن شما است. این بالش‌ها با فرم خوابیدن شما هماهنگ می‌شوند و از وارد شدن فشار به گردن و ستون مهره‌های شما جلوگیری می‌کنند. توجه به یک نکته دیگر هم ضروری است. بالش‌های طبی انواع و شکل‌های مختلف دارند. بدین ترتیب هرکسی می‌تواند بالشی را انتخاب کند که هماهنگی بیشتری با بدن او دارد.

از ویژگی‌های بالش طبی آن است که طراحی ساختاری آن به‌گونه‌ای است که شما به هر شکلی بخوابید، از سبک خوابیدن شما حمایت می‌کند. بنابراین اگر شما به پهلو، پشت یا بر روی شکم بخوابید، باز هم بالش راحت طبی گزینه مناسبی برای زیر سر شما است.
 

13- پیشگیری از گرفتن ماهیچه‌های گردن :
تاکنون چند نفر را دیده‌اید که پس از بیدار شدن دچار گرفتگی در ماهیچه‌های گردن شده و از درد گردن رنج می‌برند؟ گرفتگی ماهیچه‌های گردن در نتیجه بد قرار گرفتن سر بر روی بالش است. بالش‌های استاندارد طبی از این مشکل هم پیشگیری می‌کنند.
 

14- ضدحساسیت بودن بالش طبی :
افراد زیادی به مواد مختلف و میکروارگانیسم‌هایی که در بالش‌های معمولی است، حساسیت دارند. این آلرژی خارش چشم و بینی، آب‌ریزش بینی، عطسه و سرفه، خارش پوست و مسائل مختلف دیگری را می‌تواند برای افراد پدید آورد. ضدآلرژی بودن بالش‌های طبی شما را از این عوارض نجات می‌دهد.
 

15- وزن کم و جابه‌جایی آسان :
بالش‌های طبی سبک هستند و به سادگی می‌توان آنها را با خود به سفر برد. این ویژگی نیز کمک می‌کند تا بتوانید بالش خود را در سفرهای مختلف همراه خود داشته باشید.
 

16- شست‌وشوی آسان دستی و ماشینی :
بالش خوب طبی باید قابلیت شست‌وشو داشته باشد. شست‌وشوی آسان بالش‌های طبی از دیگر ویژگی‌های آنها است.
 

17- فراهم کردن بیشترین راحتی با بالش طبی :
شاید دانستن این نکته برای شما عجیب باشد که پژوهش‌ها نشان داده بالش‌های پر از نظر راحتی آخرین رتبه را در بین سه نوع بالش به خود اختصاص داده‌اند. در آزمایش بر روی بالش‌هایی که از پر، کپسول‌های پروپیلن و فوم حافظه پر شده‌ بودند، بالش‌های پر رتبه آخر را به دست آورده‌‌اند. در این مقایسه بالش‌های پروپیلن رتبه نخست و بالش‌های فوم حافظه رتبه دوم را به دست آورده‌اند.
 

18- دوام بالش‌ طبی :
یکی دیگر از ویژگی‌های انواع بالش طبی، دوام خوب آنها است. بالش‌های مموری فوم به‌راحتی دچار تورفتگی و خرابی نمی‌شوند و مدت‌ها فرم خود را حفظ می‌کنند.
 

سخن پایانی:

نیاز انسان به خواب به همان اندازه است که بدن انسان برای زنده و سالم ماندن نیاز به خوراک دارد. خواب آرام و عمیق باعث سلامتی جسم و روح انسان می‌شود. بی‌خوابی و بدخوابی از عوامل مهم برهم‌زننده سلامتی هستند و بیماری‌های مختلفی را می‌توانند برای انسان ایجاد کنند. از طرف دیگر همین مسائل در صورت تکرار و ادامه یافتن بر روح و روان افراد نیز تاثیرات مخربی می‌گذارد.

البته خواب آرام و راحت فقط جسم و روح شما را سالم‌تر نگه نمی‌دارد. خواب خوب، عمیق و به‌اندازه شما را جوان‌تر نگه می‌دارد و شادابی شما را در گذر زمان حفظ می‌کند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp