این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کالای خواب و حوله اواریا کاملا محفوظ می باشد

فروشگاه اینترنتی کالای خواب و حوله اواریا

بهترین نوع بالش طبی چه خصوصیاتی دارد؟

بهترین نوع بالش طبی چه خصوصیاتی دارد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/12/04 0 نظر

بالش طبی یک کالای خواب است که کاربرد درمانی دارد و می‌تواند از بروز درد گردن، زانو یا مشکلات ستون فقرات ناشی از وضعیت نامناسب هنگام خوابیدن جلوگیری کند. بنابر نظر پزشکان و متخصصان هنگام خواب سر باید نسبت به بدن در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد، به همین دلیل استفاده از بالش طبی یک اقدام عملی در جهت حفظ سلامت است. در این مطلب شما را با  ویژگی‌های بهترین بالش طبی آشنا می‌کنیم.

آشنایی با ویژگی های بالش طبی

کاربرد بالش طبی در حفظ سلامت و جلوگیری از ایجاد عارضه و بیماری است. پیش از استفاده از بالش طبی باید با ویژگی های آن آشنا باشید و هنگام خرید به این موارد دقت کنید. در ادامه مهمترین ویژگی های بالش طبی را بیان می کنیم.

اندازه و فرم بالش طبی

بالش طبی با اندازه‌ها و فرم‌های مختلفی در بازار موجود است. هر فردی باید با توجه به بلندی قد بالش‌های طبی مناسبی برای گردن خود انتخاب کند. در واقع بالش مناسب برای کسانی که قد بلند دارند با بالش مناسب برای کسانی که قد کوتاه دارند متفاوت است. 
علاوه بر ارتفاع‌های متفاوت بالش طبی، اندازه و فرم بالش‌ها هم با یکدیگر تفاوت دارد. برخی بالش‌های طبی چهارگوش، برخی دیگر استوانه‌ای، حلقه‌ای کوچک یا به شکل نان فانتزی هستند. اینکه کدام نوع بالش را انتخاب کنید فرق چندانی ندارد، مهم این است که تمام آن‌ها با پشتیبانی از گردن یا کمر موجب کم شدن آسیب و درد می‌شوند.
تنها نکته مهم این است که اندازه و فرم بالش طبی با قد و استایل بدن هر فردی مطابقت داشته باشد و هنگام خوابیدن به فرد احساس راحتی و آرامش بدهد.  همچنین با توجه به کاربرد بالش طبی فرو و شکل آن متفاوت است. به طور مثال بالشی که برای بارداری استفاده می‌شود با بالش طبی که برای آرتروز گردن استفاده می‌شود شکل متفاوتی دارد.
 


جنس بالش طبی

اصلی‌ترین ویژگی بالش‌های طبی این است که باید به فرد احساس راحتی و آرامش بدهد. به همین خاطر جنس بالش باید به گونه‌ای باید انتخاب شد که برای فرد حس راحتی به همراه داشته باشد. انواع جنس‌های مختلف فوم مموری، فیبر پلی‌استر، فوم پلی استایرن برای آماده کردن بالش طبی مورد استفاده  قرار می‌گیرد. 
ترجیح شخصی و راحت بودن فرد تعیین می‌کند که فرد با کدام جنس از بالش طبی راحت‌تر باشد و کدام جنس را انتخاب کند. به طور مثال فردی که در ناحیه گردن دچار درد است جنس سفت بالش طبی بیشتر از جنس نرم برایش مناسب است.

دوام و ماندگاری بالش 

بالش طبی باید نرم و پرز دار باشد و علاوه بر اینکه باعث راحتی فرد هنگام خواب می‌شود، باید دوام داشته باشد.  یعنی مدت کوتاهی پس از استفاده خراب نشود و قابل استفاده باشد. 
البته این را هم باید در نظر داشته باشید که به طور طبیعی بالش طبی دارای تاریخ انقضا است و عمر مفید دارد. برخی از افراد تصور می‌کنند تا زمانی که فوم یا پر بالش بیرون نزده می‌توانند از آن استفاده کنند، در حالی‌که برای بالش طبی این قاعده صادق نیست و برای اینکه بالش طبی خاصیت درمانی و حفاظتی خود را حفظ کند لازم است هر 12 ماه یا 18 ماه تعویض شود، چون با استفاده کردن از بالش کارایی آن کم می‌شود. همچنین یکی از عواملی که در عمر بالش تاثیر گذار است، حفظ نظافت آن است. پس اگر روکش بالش به طور منظم تعویض و شستشو شود ماندگاری آن بالا می‌رود.

 

قابل شستشو بودن بالش طبی 

با استفاده کردن از بالش انواع قارچ، میکروب و عوامل بیماری‌زا در آن رشد می‌کنند و موجب ایجاد بیماری می‌شوند. پس لازم است روکش بالش در فاصله زمانی کوتاه شسته شود و نهایتاً دو سال از آن استفاده شود  و بعد از این مدت  بالش تعویض شود.
پس هنگام خرید بالش طبی باید به برچسب روی آن دقت کرد که بالش قابل شستشو باشد. البته اکثر بالش‌های طبی قابل شستشو هستند اما باز هم توجه کردن به این ویژگی بالش اهمیت زیادی دارد.

قیمت بالش طبی 

یک ویژگی مهم بالش طبی که هنگام خرید باید به آن دقت کرد،  قیمت  بالش است، زیرا خرید را تحت تاثیر قرار می‌دهد. انواع بالش طبی با قیمت‌های مختلف در بازار موجود است و هر فردی می‌تواند متناسب با بودجه‌ای که در اختیار دارد یکی از انواع ارزان‌قیمت یا گران‌قیمت بالش طبی را انتخاب کند. 
با اینکه گران بودن ملاک خوب بودن برای تعیین ارزشمند بودن بالش طبی نیست، اما معمولاً بالش‌های ارزان قیمت به مرور سفتی خود را از دست می‌دهند و دیگر نمی‌تواند از بدن حمایت کافی را داشته باشند. به‌خصوص زمانی که فردی درد داشته باشد بالش نباید کیفیت خود را از دست بدهد و بتواند به خوبی از بدن محافظت کند و تا حد زیادی درد را کنترل کند. 
 

فواید بالش طبی چیست؟

بالش طبی خاصیت درمانی دارد و به عنوان یک عامل حفاظت کننده از سلامتی قابل استفاده است. موارد زیر فواید بالش طبی است. 
•    هماهنگی با ستون فقرات 
بالش طبی سر و ستون فقرات را در وضعیت مناسبی قرار می‌دهند و به این ترتیب از درد در ستون فقرات جلوگیری می‌کند. به همین دلیل کسانی که مشکل خم شدن ستون فقرات یا گودی کمر یا درد گردن داشته باشند می‌توانند با استفاده از بالش طبی وضعیت بدن و درد را تا حد زیادی کاهش دهند.
•    سازگار با پوست صورت 
یکی از دیگر از فواید بالشی طبی این است که آسیبی به پوست صورت وارد نمی‌کند، حتی از آن محافظت می‌کند. وقتی فردی سرش را روی بالش معمولی می‌گذارد، پوست چروک می‌شود و روند پیری پوست تشدید می‌شود. اما بالش‌‌های طبی به دلیل ویژگی هوشمند بودن و نرمی چروک شدن پوست را به کمترین میزان می‌رسد و سلامت پوست تضمین می‌شود.
•    ضد آلرژی بودن بالش‌های طبی 
بهترین بالش طبی  بالشی است که از مواد ضد حساسیت تهیه ‌شود و برای افرادی که آلرژی دارند بسیار مناسب و کاربردی است.  پس این افراد می‌تونند با خیال راحت از این بالش‌ها استفاده کند. 
•    افزایش کیفیت خواب و کاهش درد 
اصلی‌ترین فایده‌ای که برای بالش طبی می‌توانیم ذکر کنیم کم کردن درد و ناراحتی است. به طور کلی بهترین بالش طبی با هدف بهبود وضعیت جسمانی و تسکین درد استفاده می‌شود. پس زمانی که فرد دردی را احساس نکند خواب آرام و راحت‌تری را هم تجربه می‌کند و موقع بیدار شدن احساس خستگی و کوفتگی نمی‌کند. 
•    تسریع گردش خون با استفاده از بالش‌های طبی 
بالش طبی گرمای بدن را به خود جذب می‌کند و متناسب با آناتومی ستون فقرات با خطوط شانه، سر و گردن سازگار می‌شود و فرم می‌گیرد. انعطاف پذیری بالش باعث می‌شود گردش خون در بدن با سرعت بیشتری انجام شود و درد در ناحیه‌ی گردن و ستون فقرات کاهش پیدا کند. 
•    پیشگیری از پف چشم 
یکی از راه‌های مفید برای کم کردن پف چشم استفاده از بالش طبی است. پزشکان توصیه می‌کنند به عنوان یکی از فواید بالش طبی، می‌توان با استفاده از آن پخش مایعات در بدن را تنظیم کرد. در واقع وقتی مایعات بدن در اطراف چشم جمع شده باشد چشم پف می‌کند و ظاهر و زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما درصورتی‌که سر بالاتر از بدن قرار بگیرد، دیگر مایعات اطراف چشم جمع نمی‌شود و مشکل پف چشم از بین می‌رود. 
•    پیشگیری از خر و پف با استفاده از بالش طبی 
خرو پف کردن در اثر وضعیت نامناسب سر و گردن و فشار به مجاری تنفسی ایجاد می‌شود. در حالی‌که اگر فردی از بالش طبی استفاده کند، مجاری تنفسی باز می‌مانند و میزان بیشتری اکسیژن وارد مجاری تنفسی می‌شود. به این ترتیب از ایجاد خرو پف جلوگری می‌شود. 
البته در مواردی که علت خرو پف بزرگ شدن محاق بینی یا تنگ شدن مجاری تنفسی باشد  بالش طبی نمی‌تواند میزان آن را کم کند و فقط در مواردی که علت خرو پف وضعیت نامناسب سر و گردن باشد با بالش طبی می‌توان وضعیت خرو پف را بهبود بخشید. 

چه زمانی باید بالش طبی جدید بخریم؟

•    بالش طبی برای داشتن خواب راحت و بالا بردن کیفیت خواب ضروری  است. پس هنگامی که نمی‌توانید به راحتی بخوابید از بالشی که طبی باشد استفاده کنید. به طور مثال زمانی‌که صبح‌ها با گرفتگی گردن از خواب بیدار می‌شوید، بهتر است از بالش طبی استفاده کنید. 
•    کسانی که موقع خواب خر و پف می‌کنند بهتر است موقع خواب از بالشی طبی استفاده کنند. 
•    کسانی که در  ناحیه‌ی گردن، کمر یا زانو دچار درد هستند با استفاده از بالش‌های طبی می‌توانند تا حد زیادی درد را کم کنند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp