این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کالای خواب و حوله اواریا کاملا محفوظ می باشد

فروشگاه اینترنتی کالای خواب و حوله اواریا

استفاده از بالش طبی چه مزایایی دارد؟

استفاده از بالش طبی چه مزایایی دارد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/11/30 0 نظر

کمتر کسی است که از اهمیت خواب راحت در زندگی آگاه نباشد. بسیاری از افراد ممکن است دلیل‌های علمی تاثیر خواب راحت در زندگی را ندانند. اما به‌صورت تجربی می‌دانند خواب راحت تا چه اندازه می‌تواند در سلامت جسم و روان انسان تاثیرگذار باشد. گزینه‌های مختلفی در خواب راحت همه انسان‌ها تاثیرگذار هستند که از میان آنها می‌توان به آسایش فکری و روانی آنها اشاره کرد. اما یکی از گزینه‌های مهم و موثر دیگر در خواب راحت افراد، رختخواب مناسب است. در این میان شاید بتوان گفت بالش زیر سر شما مهم‌ترین نقش را بازی می‌کند. بالش طبی با همین هدف طراحی و ساخته شده است.
همراه با شما نگاهی داریم بر برتری‌های بالش‌های طبی و انواع آنها را بررسی می‌کنیم

چرا به بالش طبی نیاز داریم؟

قرار گرفتن سر و گردن به بهترین شکل ممکن در حالت خواب یکی از مهم‌ترین شرایط برای خواب راحت است. بد قرار گرفتن سر و گردن در حالت خواب مشکلات مختلفی برای شما به وجود می‌آورد که خروپف یکی از رایج‌ترین آنها است. خروپف زمانی اتفاق می‌کند که راه تنفس تا حدودی بسته می‌شود. هرچه راه گذر جریان هوا باریک‌تر شود، تنفس سخت‌تر می‌شود و خروپف بیشتر اتفاق می‌افتد. 
البته خروپف تنها پیامد بالش نامناسب نیست. دردهای کتف و شانه‌ها، به‌ویژه در کسانی که از آرتروز رنج می‌برند، یکی دیگر از عوارض بد قرار گرفتن سر و گردن است. یکی دیگر از نکته‌هایی که در زمان خواب باید رعایت شود، قرارگیری سر و گردن در راستای یکدیگر است. رعایت نکردن این نکته می‌تواند به ستون مهره‌ها آسیب برساند. سردرد هم یکی از بدترین عوارض بالش نامناسب است و مبتلا شدن به آن کارایی افراد را در طول روز کاهش می‌دهد.
درمان دردهایی که ناشی از عوارض بد قرار گرفتن سر در هنگام خواب است، تنها با جابه‌جایی بالش زیر سر با بالش‌ طبی انجام شدنی است.

 

 

برتری‌های استفاده از بالش طبی
 

1- محافظت از پوست

یکی از دلایل مهم پدید آمدن چین‌وچروک در پوست، قرار گرفتن پوست صورت بر روی بالش در زمان خواب است. افرادی که بر طبق عادت به پشت می‌خوابند، کمتر و دیرتر دچار چین‌وچروک پوست می‌شوند. سطح روی بالش‌های طبی مانند بالش‌های معمولی زیر پوست صورت جمع نمی‌شود و چروک نمی‌خورد. بافت نرم آن هم کمک می‌کند تا پوست صورت در تماس با آن کمتر از بالش‌های معمولی دچار چروک شود. 
گفته می‌شود بهره گیری از بالش‌های طبی حتی در کاستن از پف دور چشم نیز تاثیرگذار است. نوع قرار گرفتن سر و صورت بر روی بالش طبی از جمع شدن آب در پوست صورت و دور چشم جلوگیری می‌کند.
 

2- کاستن از دردهای جسمانی

افرادی که با سردرد یا دردهایی مانند درد کتف و پشت از خواب بیدار می‌شوند، می‌دانند شروع کردن روز با این دردها چقدر دشوار است. بالش مناسب می‌تواند علاوه بر جلوگیری از سردرد ناشی از بد قرارگرفتن سر، از  بسیاری از دردهای آرتروز شانه، ستون مهره‌ها و پشت هم جلوگیری کند. 
 

3- جلوگیری از خروپف

خروپف در بسیاری از افراد با قرارگیری درست سر و گردن بر روی بالش، درمان شدنی است. بالش‌های طبی وضعیتی برای سرو گردن فراهم می‌کنند که راه تنفس را برای نای نمی‌بندد. بدین ترتیب ممکن است از بروز خروپف در افراد جلوگیری کند.
 

4- محافظت از ستون مهره‌ها

سر و شانه‌ها در هنگام خواب باید در راستای یکدیگر قرار بگیرند. قرارگیری بالش‌های معمولی در زیر سر خیلی استاندارد نیستند و به‌دلیل نرم بودن بیش از حد فرم ثابتی را نگه نمی‌دارند. بالش‌های طبی دارای فرم ثابتی هستند و شکل و فرم آنها با جود نرمی و راحتیشان تغییر نمی‌کند.
 

5- کاستن از عرق کردن شبانه

در درون بالش‌های طبی نوعی ژل خنک‌کننده به کار رفته است که بالش را خنک نگه می‌دارد. این نکته باعث کاستن از عرق کردن شبانه افراد می‌شود.
 

6- بهبود گردش خون

قرارگیری درست اندام‌های مختلف بدن انسان در زمان خواب، بهبود گردن خون در بدن را به دنبال دارد. این کار با بهره‌گیری از بالش طبی بهتر و آسان‌تر می‌شود.
 

7- وارد شدن فشار کمتر به اعضای صورت

صورت بسیاری از افراد در زمان خواب بر روی بالش قرار می‌گیرد و بدین ترتیب به ماهیچه‌های فک و بخش‌های دیگر صورت آنها فشار وارد می‌شود. برتری دیگر بالش‌های طبی کنترل این فشار بر روی صورت، و به‌ویژه فک افراد است. 
 

8- اصلاح فرم بدن در زمان خواب

حالت خوابیدن بسیاری از افراد درست و استاندارد نیست. برخی از افراد با حالت جنینی می‌خوابند. خوابیدن طولانی‌مدت در این حالت با جلوتر قرار گرفتن سر از بدن مـی‌تواند باعـث دردهایی در قسمت گـردن شود. همچنین حـالت‌های نادرست دیـگری که هـرکدام می‌توانـد آسیب‌هایی را در پیش داشته باشد. از بـرتـری‌هـای دیگر بالش طبی، قرارگیری سر و گردن در حالت درست، و در نتیجه برداشته شدن فشار از روی اندام‌های دیگر است.


 

کدام بالش طبی را بخریم؟

بالش‌های طبی بسیاری به بازار عرضه شده‌اند، اما مناسب‌ترین و بهترین آنها کدام است؟ برای انتخاب و خرید بهترین بالش‌های طبی بهتر است به نکته‌های مختلفی توجه داشته باشید:

راحتی
نخستین و مهم‌ترین اصل در انتخاب و خرید بالش‌های طبی، راحت بودن آنها است. جنس فوم بالش، طراحی بالش و جنس رویه تاثیر زیادی در راحتی یک بالش دارند. ممکن است یک بالش طبی برای فردی مناسب و برای فرد دیگری نامناسب باشد. 
 

پشتیبانی از سر و گردن
یکی دیگر از ویژگی‌هایی که در زمان خرید باید به آن دقت کنید، طراحی آن است. طراحی و ساخت بالش باید به‌گونه‌ای باشد که سر و گردن را در بهترین و راحت‌ترین حالت نگه دارد.
 

نوع فوم داخل بالش
بالش‌های طبی با فوم پر می‌شوند. یکی از گزینه‌های دیگری که بهتر است در زمان انتخاب بالش در نظر داشته باشید، نوع فومی است که بالش‌ها با آنها پر شده‌ است. فوم‌های مختلفی مانند فوم مموری، فوم سرد و انواع دیگری از فوم‌ها در ساخت بالش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرکدام از فوم‌ها ویژگی مخصوص به خود را دارند و برخی نرم‌تر و برخی سخت‌تر هستند. شناخت انواع فوم‌ها کمک می‌کند تا بهترین نوع آنها را انتخاب و خریداری کنید. کسانی که با درد در ناحیه گردن روبه‌رو هستند، بهتر است از بالش‌های سفت‌تری استفاده کنند.
 

نوع برند
یکی دیگر از نکته‌هایی که باید در نظر داشته باشید، نوع برند بالش‌ها است. شناخت محصولات برندهای مختلف کمک می‌کند تا خوش‌سابقه‌ترین و خوش‌نام‌ترین آنها را انتخاب کنید. البته توجه به یک نکته هم ضروری است. قیمت بالش‌های طبی برندهای مطرح و معروف گران‌تر از انواع دیگر آنها هستند.
 

موارد دیگر
موارد دیگری هم باید در انتخاب بالش‌های طبی، مورد توجه شما قرار گیرند. یکی از این نکته‌ها رویه قابل شست‌وشو است. مورد دیگر امکان گردش هوا در زیر سر شما است. ضدحساسیت بودن بالش نکته دیگری است که به آن هم باید توجه داشته باشید. 


 

سخن پایانی
اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنید از یک بالش باید تا آخر عمر استفاده کنید، به این نکته دقت کنید. عمر مفید بالش‌ها بین 12 تا 18 ماه است. بهترین بالش‌های پر که زیر سر خود می‌گذارید، پس از گذشت این زمان مکانی برای رشد قارچ‌ها، کپک‌ها، موجودات بسیار ریز و باکتری‌های مختلف می‌شوند. همه این‌ها می‌توانند سلامت شما را هدف قرار دهند. 
بالش‌های نامناسب حتی می‌توانند باعث درد در شانه‌ها، سردرد و درد گردن شوند. از بهترین ویژگی‌های انواع بالش‌های طبی آن است که از نظر ساختاری متناسب با فرم سر و گردن، و بدن انسان طراحی شده‌اند. اگرچه یک بالش طبی را هم نمی‌توان برای همیشه مورد استفاده قرار داد.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید
whatsapp